X
Vārdadienas: Agris, Agrita

Norisinājies rudens seminārs Norvēģijā

Norisinājies rudens seminārs Norvēģijā
2016. gada 17. oktobris

No 2.-9.oktobrim Norvēģijā norisinājās Eiropas organizācijas Rural Youth Europe rudens seminārs “Think, love, move, do”. Semināra tēma bija sociāla iekļaušana kopā pulcinot vairāk nekā 30 dalībniekus no 16 valstīm (Skandināvijas, Baltijas, Lielbritānijas, Azerbaidžānas, Slovēnijas, Krievijas), tostarp arī biedrības Latvijas Jauno zemnieku klubs pārstāvjus.

Seminārs bija sadalīts četros blokos. Think – Domā, kur ar dažādu grupu darbu, neformālās izglītības metodēm un prezentāciju palīdzību dalībnieki diskutēja par terminu “sociālā iekļaušana” un dalījās ar savām pārdomām par to, kas viņuprāt ir sociālā iekļaušana un kā viņi to saprot.

Love -Mīli, šajā sadaļā dalībnieki analizēja savu valstu piemērus un sabiedrības attieksmi pret cilvēkiem ar mentāliem vai funkcionāliem traucējumiem.  Lai iepazīstinātu dalībniekus ar kādu no sociālās iekļaušanas aspektiem Norvēģijā pie  mums ciemojās Norvēģijas Valsts valodas centrs, lai stāstītu par norvēģu zīmju valodu (lekcija notika zīmju valodā ar interpretētāja tulkojumu angliski).

Move – Kusties, dalībnieki tika izaicināti paši uz savas ādas iejusties citā lomā. Grupā katram bija iedalīts kāds ierobežojums – sasietas rokas, aizsietas acis, pārvietošanās ratiņkrēslā, nedrīkst runāt vispār utt. Tika iedalīti vairāki uzdevumi, kas grupai kopā ir jāizpilda! Neizpalika pārsteigumi, jo šis uzdevums prasīja daudz pastiprinātākas uzmanības pievēršanu saviem komandas biedriem.

Do – Dari, semināra dalībnieki tika aicināti strādāt un analizēt paši savas organizācijas, balstoties uz jauniegūtajām zināšanām un izstrādāt ieteikumus, lai padarītu savas organizācijas atvērtākas un iekļaujošākas cilvēkiem ar mentāliem vai funkcionāliem traucējumiem.

Neizpalika arī ekskursijas apskatot un iepazīstot Norvēģiju. Devāmies mācību ekskursijā uz Green Care fermu, kura pie sevis uzņem bērnus ar uzvedības traucējumiem, nodarbina jauniešus bezdarbniekus, lai tie iegūtu jaunas prasmes un pēc tam labāk iekļautos darba tirgū, kā arī saimniecība uzņem skolēnu grupas un māca viņiem par dzīvniekiem un to kopšanu.  Citu dienu devāmies uz share fermu – saimniecība darbojas pēc principa, ka vietējie iemaksā noteiktu dalības maksu un pastāsta kādus dārzeņus viņi vēlas iegādāties rudenī, bet saimniecība (bioloģiskā) izpilda šo pasūtījumu. Rudenī paši vietējie nāk uz dārzu un ievāc sev pasūtītos dārzeņus.

Turpinājumā devāmies uz ski jumping – slēpju tramplīnlēkšanas trasi, kur trenējās Norvēģijas izlases tramplīnlēcēji, kā arī apciemojām vietējo augļkopi un nobaudījām viņa spiesto ekoloģisko ābolu sulu.

Kopumā seminārs bija radošuma, iedvesmas un inovatīvu ideju pilns. Sociālā iekļaušana dažādās Eiropas valstīs atšķiras, tomēr pēc dalībnieku intereses un atvērtības varēja secināt, ka viss sākas ar individuālo attieksmi un personiskajiem uzskatiem, lai sabiedrība virzītos uz daudz iekļaujošāku un pieejamāku visiem tās pārstāvjiem.