X
Vārdadienas: Diāna, Dina, Dins

Solis

„Solis“ vēlas iepazīstināt jauniešus ar uzņēmējdarbības un lauksaimniecības iespējām lauku teritorijās, motivēt jaunatni iesaistīties lauku reģionu attīstības veicināšanā, iesaistoties sava reģiona sabiedriskās dzīves veidošanā. Ilgtermiņa mērķi ir attīstīt Latvijas lauku reģionus, izglītot jaunatni un veidot motivētu jauno paaudzi,kā arī veicināt uzņēmējdarbības attīstību Latvijā.

Latgalē aizritējis jauniešu izaugsmes forums “Solis 2018”!

Latgalē aizritējis jauniešu izaugsmes forums “Solis 2018”!
2018. gada 31. oktobris

Jauniešu izaugsmes forums “Solis”  ir trīs dienu pasākums jauniešiem, kuri vēlās iegūt jaunus kontaktus, zināšanas un priekšstatus par saimniekošanu laukos un iepazīties ar citu laukos saimniekojošu cilvēku pieredzi. Šogad forums pirmo reizi foruma vēsturē norisinājās Latgalē. Šogad dalībnieki no visas Latvijas devās uz Krāslavas novada Aulejas pagastu!

Kopumā forumu apmeklēja 49 dalībnieki vecumā no 18 līdz 33 gadiem, pārstāvot visus Latvijas reģionus un 11 dažādas mācību iestādes! Lielākā dalībnieku  aktivitāte bija no Latgales un Vidzemes.

Foruma programmā ar savu pieredzi un zināšanām dalījās Daugavpils biznesa inkubatora vadītājs Andrejs Zelčs, kurš stāstīja par būtiskākajām detaļām, uz kurām ir jāliek akcents rakstot biznesa plānu. Galvenais ir pārliecība! Andrejs stāstīja, ka reiz ir uzdevis jautājumu “Cik ir 3x3”? Viņam esot atbildēts, ka deviņi, bet Andrejs tik pārliecinoši pārjautājis “Cik???”, ka cilvēks apmulsis un tiešām noticējis, ka nav atbildējis pareizi! Tieši tik pārliecinātam jebkuram uzņēmējam ir jābūt par savu produktu!  Forumā piedalījās LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, kurš  lekcijas sākumā veica nelielu aptauju, bet pārējo laiku rādīja datus par situāciju mūsdienās un taujāja jauniešus, vai lauksaimniekam ir obligāti nepieciešama  profesionālā izglītība, lai saimniekotu vai nav? Programmā bija Timac Agro agro-tehniskās konsultantes Lāsmas Lapiņas prezentācija par bioloģiskajiem mēslošanas līdzekļiem, Aurorisk Latvia pārstāvju Māra Vinklera un Jāņa Averčenko prezentācijas par sējumu un lopu apdrošināšanu. Vakara noslēgumā dalībnieki spēlēja dažādas iepazīšanās un stāstu spēles.

Otrās dienas programmā forumā viesojās Obelisk Farm īpašnieks Andris Višņevskis. Andris vispirms dalībniekiem pastāstīja par dažādām kaņepju šķirnēm, kaņepes prasībās un vērtīgajām vielām, kaņepes pārstrādes iespējām un nedaudz par pieredzēto citās saimniecībām Latvijā. Andris cienāja visus ar kaņepju tēju, kurai esot nomierinošs efekts. Otrajā lekcijas daļā dalībnieki varēja iesaistīties un darboties praktiski paši izgatavojot savu kaņepju papīru. Tika apmeklētas divas zemnieku saimniecības Aulejas pagastā. ZS Birztaliņas saimnieki nodarbojas ar gaļas liellopu audzēšanu, un lielāku uzsvaru lika uz zemes pieejamību. Saimnieki neraujas krasi paplašināt saimniecību, bet strādā kvalitatīvi ar to, kas jau ir pieejams. Saimniecībā ir “visu krāsu” gaļas lopi, līdz ar to izvērtās  diskusijas ar jauniešiem par dažādu šķirņu salīdzināšanu. Viesojāmies arī pie zs ‘Līvas” saimnieces. Saimniece pati nodarbojas ar cūkkopību, dēls audzē graudus, bet meita nodarbojas ar piena lopkopību. Retu reizi sanāk viesoties cūkkopības saimniecībā, tāpēc saimnieces stāstītais šķita daudziem kas jauns.

Pēc ekskursijas dalībniekus uzrunāja ilgtspējas pētnieks un permakultūras biedrības vadītājs Elgars Felcis. Savā prezentācijā Elgars parādīja cik strauji mūsdienu pasaulē salīdzinot ar iepriekšējo civilizācijas pastāvēšanas laiku, ir palielinājies resursu patēriņš un kādu iespaidu tas atstāj uz neatjaunojamo resursu rezervēm. Noslēdzošā lektore bija Tirgotāju un ražotāju kameras Latgales reģiona pārstāve Signe Obuhova. Signe iepazīstināja ar LTRK piedāvātajiem pasākumiem un aktivitātēm uzņēmējiem sevis attīstīšanai un kontaktu iegūšanai.

Pateicamies viesu namam par mājīgajām un siltajā telpām, garšīgo ēdienu un laipno komunikāciju! Liels paldies Aulejas pagasta priekšsēdētājam par palīdzību vietējo saimniecību atrašanā! Paldies dalībniekiem par enerģiju un iedvesmo, ko sniedzāt organizatoriem! Paldies par jokiem, atvērtību un Jūsu smaidiem!

Lielākais paldies ikkatram foruma atbalstītājam, kurš vai nu finansiāli vai ar savu produkciju un dāvanām palīdzēja, lai šis forums taptu!

Foruma tapšanu atbalstu: LPKS “Latraps”, BASF SIA, SIA “Konekesko”, Timac Agro Latvia, LPKS “VAKS”, SIA “Merkurij Agro”, SIA “Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, zemnieku saimniecība “Lejasciņi”, zemnieku saimniecība ”Buki”, zemnieku saimniecība “Jaunkalējiņi”, zemnieku saimniecība ”Iesalnieki – 1”, SIA “Valtek”, AS SEB banka, Latvijas Agronomu biedrība, SIA Cannelle Bakery, AS “Dobeles Dzirnavnieks”, SIA “Jelgavas Tipogrāfija” Red Bull Latvia, Memory Water SIA