X
Vārdadienas: Agris, Agrita

Pieredzes apmaiņas braucieni

JZK organizē pieredzes apmaiņas braucienus jeb PAB. "PABi" notiek pavisam nepiespiestā gaisotnē – sakāpjam pa mašīnām un divu dienu laikā apskatām 6 – 8 dažādu nozaru uzņēmumus, nakšņojam tur kur ir pietiekmi daudz vietas lai vakarā varam kopīgi pavakariņot un saklāt savus matračus saldam miedziņam, ja tam pietiek laika. Visām aktualitātēm seko JZK Facebook kontā.

Vidzemes braucienā ogas, zivis, graudkopība un ziemas prieki

Vidzemes braucienā ogas, zivis, graudkopība un ziemas prieki
2019. gada 5. februāris

 

Februāra sākumā Jauno zemnieku kluba devās uz  Vidzemi, precīzāk uz Smiltenes, Alūksnes novadiem, lai apmeklētu saimniecības un iepazītos ar to, kā citi saimnieko. Ziemas pieredzes apmaiņas braucienā devāmies uz uzņēmumu Very Berry Gaujienas pagastā. Mūs sagaidīja Saimniece Gundega Sauškina. Saimniece stāstīja, ka sākotnēji uzņēmums sāka darboties ar ASV un Kanādā selekcionētām dzērvenēm, viņi bija pirmie gan šo dzērveņu audzēšanā Latvijā, gan pirmie, kuri ieviesa purva lauku laistīšanas risinājumu. Pašlaik Very Berry paši audzē arī mellenes, avenes. Gundega atzīst, ka trūkst rabarberu. Ir pat nācies tos iepirkt no Lietuvas, jo Latvijas tirgus nepiedāvā pietiekamu apjomu. Uzņēmums piedāvā iegādāties dažādas sulas, morsus, sīrupus, saldētas ogas. Piedāvā arī pildīšanas un uzglabāšanas pakalpojumus. Vasaras sezonā uzņēmums aktīvi piesaista lasītājus, sezonas strādniekus ne tikai no sava reģiona. Lielākā piekrišana esot lasīt lielās mellenes, dzērvenes.  

Dienas otrajā pusē devās uz zivsaimniecības uzņēmumu FAPS SIA, kur mūs sagaidīja tās īpašnieks Armands Roze. Viņš audzē dažādas zivis, to mazuļus. Vislielākais pieprasījums ir pēc palijām, bet tiek audzētas arī varavīksnes foreles, līdakas, ālants, zandarti. Latvijas ūdeņi ir auksti un tie ir piemēroti lašveidīgo audzēšanai. Armands norādīja, ka lielākais un aktuālākais šķērslis Latvijā akvakultūras attīstībai ir izglītības nepieejamība. Latvijā nav nevienas mācību programmas, kas sagatavo speciālistus akvakultūrā. Armandam un viņa kundzei abiem ir ārvalstīs iegūta izglītība akvakultūrā. Vēl viens aspekts zivsaimniecībā ir tas, ka Latvijā viņi ir par lielu, bet Skandināvijā pa mazu, jo pieprasījums pēc zivju produkcijas, zivju mazuļiem ir nesalīdzināms abos reģionos. Armands uzskata, ka Latvijas daba ir milzīga resursu bagātība un laukos ir  un būs ko darīt. Kā vienu no piemēriem Armands rāda savu aizraušanos ar zīļu, cigoriņu, kviešu kafijas grauzdēšanu. Ir grūti un sarežģīti samizot zīles, bet to var izdarīt. Gala rezultātā ir iegūta pašu gatavota kafija.

Otrajā dienā apskatījām Kārļa Ruka saimniecību. Vecāki zemnieku saimniecībā Veczilakši nodarbojas ar cūkkopību, Kārļa zemnieku saimniecība Jaunkalējiņi ar graudkopību. Biodrošības pasākumu dēļ cūku kūts apskate nenotika, bet Kārlis izstāstīja, ka vecāki audzē ap 600 cūkām, un tas iekļauj pilnu ciklu no sivēniem līdz bekona ražošanai. Abas nozares papildina viena otru. Ar graudkopības nozari tiek nodrošināta barība cūkām, jo tiek audzēti gan dažādi graudaugi, gan lupīna un soja. Saimniecība aktīvi ir izmantojusi fondu naudas, lai attīstītu saimniecību un uzlabotu tehnikas parku. Kārlis stāstīja, ka plāno mainīt augsnes apstrādes tehniku, būtu interese pamēģināt bezaršanas tehnoloģiju. Kārlis arī izstāstīja savu dzimto māju vēsturi, pieminot savu vecvectēvu Kārli Ruku, kurš ticis izsūtīts uz Sibīriju, bet mājās atgriezies vien viņa dēls – Kārļa vectēvs, kurš atgriezies dzimtas mājās.

Dienas noslēgumā devāmies uz Igauniju, Moniste, kur baudījām ziemas priekus Ragavu kalniņā.

            Pateicamies par uzņemšanu Gundegai Sauškinai no Very Berry, Armandam Rozem no FAPS SIA un Ruku ģimenei par sirsnīgo uzņemšanu!

ATTĒLI ZEMĀK ZEM JAUNUMU JOSLAS!

Pieredzes apmaiņa brauciens