X
Vārdadienas: Lita, Sibilla, Teika

Pieredzes apmaiņas braucieni

JZK organizē pieredzes apmaiņas braucienus jeb PAB. "PABi" notiek pavisam nepiespiestā gaisotnē – sakāpjam pa mašīnām un divu dienu laikā apskatām 6 – 8 dažādu nozaru uzņēmumus, nakšņojam tur kur ir pietiekmi daudz vietas lai vakarā varam kopīgi pavakariņot un saklāt savus matračus saldam miedziņam, ja tam pietiek laika. Visām aktualitātēm seko JZK Facebook kontā.

Pieredzes apmaiņa Siguldas novadā

Pieredzes apmaiņa Siguldas novadā
2019. gada 24. jūlijs

No 12. līdz 13.jūijam norisinās pieredzes apmaiņas brauciens uz Siguldas novadu.

Pirmajā dienā apskatīta biedres Elīzas Malcenieces vecāku saimniecība Allažu pagastā zs ”Bračas”. Saimniecība nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu. Lielākās platības tiek atvēlētas burkāniem, Ķīnas kāpostiem, puraviem un kolrābjiem. Bet nemaz tik mazās platībās tiek audzēti kabači, cukini, patisoni, brokoļi, lapu kāposti, kātu selerijas, saldā kukurūza, cūku pupas, zirņi, sviesta pupiņas, kāļi, rutki, rāceņi.  2006. gadā Z/S „Bračas” kopā ar vēl pieciem biedriem dibināja LPKS „Mūsmāju dārzeņi”. Pārsvarā prece tiek piegādāta tādām veikalu ķēdēm kā RIMI, MAXIMA u.c. Apskatījām siltumnīcu, kurā tiek audzēti stādi, saimniecībā izmantotos agregātus, apstaigājām laukus. Nobeigumā aizbraucām uz noliktavas ēku. Turpinājumā devāmies uz zs Pīlādži/ Zilver vīni. Mūs sagaidīja saimnieks Jānis Zilvers. Vispirms saimnieks parādīja tā saukto “veco dārzu”, kur dažas ābeles sasniegušas jau 25 gadus, un nākamgad plānots daļu veco ābeļu izvākt un tā vietā sastādīt jaunas ābelītes. Saimniecība audzē 15 dažādas ķiršu šķirnes un daudz ābeles, tāpatir arī bumbieres. Kopējā platība 22ha. Saimniecība ir sociāli aktīva, saimnieks bijis augļkopības asociācijas vadītājs, tagad biedrs, ir stādu audzētāju biedrības biedrs. Parādīja izbūvēto nojumi, kas paredzēta augļu glabāšanai, kopumā var uzglabāt 300 tonnas augļu. Iegādāts Solis traktors, kuru ļoti atzinīgi novērtēja. Vīnu ražo jau 10 gadus pēc sarkanvīna metodes t.i. izspiežot augļus un tad tos raudzējot. Piedāvā zemeņu, rabarberu, ceriņu, aroniju, ķiršu- aroniju u.c. vīnus. Korķi iepērk no Portugāles. Ražo kalvadosu, kas ir luksus prece, jo pudelē tiek sagūstīts” ābols. Rīko maijā ābolu sagūstīšanas svētkus, kad katrs var pudelē ielikt ābeles vēl negatavo augli, tas tiek piesiets pie auklas, kura novilka pāri ābelēm. Vidēji gadā tiek izliktas ap 600 šādām pudelēm. Interesanti, ka saimniecībā notiek  kaitēkļu monitorings, kur uz īpašas līmplēves tiek “ķerti” kaitēkļi, tālāk to daudzumu vērtē VAAD eksperti. Vel īpašs šai saimniecībai ir Ādažu Ķimmeļa ražošana. Tas ir stiprais alkoholiskais dzēriens, kura galvenā sastāvdaļa ir ķimenes, tam pievienoti vēl pāris augu, piemēram, koriandrs.

Pēc pusdienām braucām vērot jauno jātnieku sacensības un Jauno Jātnieku skolu. Tur pavadījām apmēram pusotru stundu. Noslēgumā apskatījām Ernesta Rudzīša saimniecību. Viņš mūs uzņēma pie sevis. Ernests nodarbojas ar graudkopību, ir pāris govis, dējējvistas. Pie saimniecības ir vairāki lieli dīķi, kuros regulāri tiek ielaisti zivju mazuļi.

Braucienu noslēdzām viesojoties piena lopkopības saimniecībā. Ir ap 160 slaucamām govīm, ļoti daudz realizētu Eiropas projektu. Kā atzina saimnieks, pilnīgi visi projekti ir bijuši apstiprināti: iegādāta prese, grābeklis, traktors, kombains,  piekabe, uzcelta kūts u.t.t. Saimniekošanu pārņēmusi mamma no saviem vecākiem. Sākuši ar pāris grūsnām govīm, pēc tam uz kredīta no Holandes nopirkuši 15 grūstas govis un tā attīstījušies. Govju guļvietās izmantoti gumijas matrači, ganības atrodas turpat ap māju, tādēļ govis var stāvēt gan kūtī, gan iet ārā.

Paldies biedriem Ernestam Rudzītim un Elīzai Ilzei Malceniecei par programmas sastādīšanu. Sirsnīgs paldies Ernestam un viņa ģimenei par uzņemšanu, gardo zupu, brokastīm un saldo pārsteigumu noslēgumā!