X
Vārdadienas: Venta, Salvis, Selva

Pieredzes apmaiņas braucieni

JZK organizē pieredzes apmaiņas braucienus četras reizes gadā.
"PABi" notiek pavisam nepiespiestā gaisotnē – sakāpjam pa mašīnām un divu dienu laikā apskatām 6 – 8 dažādu nozaru uzņēmumus, nakšņojam tur kur ir pietiekmi daudz vietas lai vakarā varam kopīgi pavakariņot un saklāt savus matračus saldam miedziņam, ja tam pietiek laika.

Pēc pieredzes uz Naukšēniem

Pēc pieredzes uz Naukšēniem
2017. gada 25. oktobris

No 20.-21.oktobrim biedrības “Latvijas Jauno zemnieku klubs” (JZK)  biedri devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Naukšēnu puses saimniecībām. Pasākuma programmu sastādīja JZK biedrs Andis Bošs.

Miglainā 20.oktobra rītā jaunieši no dažādām Latvijas malām devās uz Naukšēniem, lai divu dienu garumā apskatītu kā saimnieko šīs puses saimnieki un iepazītu jaunas saimniekošanas metodes. Rudenīgs dzestrums, bieza migla, saules stari, kas laužas cauri mākoņiem un dzidrie līdzbraucēju smiekli liecināja par to, ka nekas nevar atturēt jaunos lauksaimniekus, lai kopā tiktu pavadīta kārtējā lieliskā nedēļas nogale pieredzes apmaiņā.  Pirms ieradās pilnīgi visi brauciena dalībnieki, jau atbraukušajiem bija iespēja apskatīt Naukšēnu novada vidusskolu. Tā apvieno vienās telpās gan bērnudārzu, gan vidusskolu. Telpas ir izremontētas un aprīkotas ar piemērotām iekārtām. Darbmācības kabinetā ir pašiem sava virtuve, puišiem -  darba galdi. Skolā ir trenažieru zāle, kuru var izmantot ikviens iedzīvotājs.

Pieredzes apmaiņa tika iesākta ar ciemošanos pie Jauno zemnieku kluba biedra Anda Boša z/s “Tiltgaļos”. Saimniecība nodarbojas ar piena lopkopību un pašlaik realizē projektu jaunas kūts celtniecībā, kurai arī tuvākajā laikā vajadzētu būt pabeigtai. Jaunā kūts paredzēta ar 182 guļvietām un tur tiks izmantoti neorganiskie pakaiši -  smiltis.  Netālu no kūts jau ir jauna lagūna,  bet vēl tiek plānots papildināt kompleksu ar jaunu slaukšanas zāli. Andis mums parādīja kā notiek teļu barošana, parādīja saimniecību, plaši pastāstīja  un izrādīja apkārtni.  Mēs savos dzeltenajos, puķainajos, zaļajos un melnajos gumijas zābaciņos izbradājām vietējos dubļus.   Iepazinušies ar “Tiltgaļu” saimniecības darbību, tālāk devāmies uz Valkas novada z/s Kurģi. Saimniecībā darbojas divi jauni, apņēmīgi cilvēki Laura un Kristaps, kuriem nu ir arī ģimenes pieaugums! Saimnieki sāka turēt zirgus, sākotnēji tikai savam hobijam, bet nu, zirgu skaitam pieaugot tiek meklēti veidi apvienot lietderīgo ar patīkamo, tādēļ saimniecībā tiek uzņemti tūristi un piedāvātas izjādes. Saimniecībā ir Latvijas ardeņu šķirnes zirgi, ponijs, truši. Māju tuvumā ir redzēti vilki, tādēļ līdz ar krēslu visi zirgi tiek vesti iekšā. Laura apmāca un iejāj zirgus, bet Kristaps nodarbojas ar graudkopību. Saimnieki apsver domu meklēt papildus nišas, kur attīstīties. Izbaudot rallijam cienīgus ceļus devāmies tālāk.  Dienas noslēgumā vienojāmies pie Jāņa Pastara, kurš ceļ jaunu sešu rindu kūti piena lopiem. Kopējās izmaksas 1,7 miljons eiro. Jānis būvniecību izlēmis veikt apvienojot gan slaucamo zāli, lagūnas, kūti un papildus telpas. Jaunais saimnieks attīstību saredz ieguldījumos. Ar savu ekonomista domāšanu Jānis mums izstāstīja par  jaunās kūts projektu, celtniecības gaitu un lietām, kam būtu visvairāk jāpievērš uzmanība celtniecības laikā. Lauksaimniekam ir jābūt gudram, daudz pašam jālasa un jāmācās un jāparedz riski.

Otrās diena tika sākta ar viesošanos pie Edvīna Melņa. No rīta bridām zaļā āboliņa pļavā, kuru vietām bija skārusi salna. Edvīns ir ugunsdzēsējs, kurš paralēli darbam audzē cidonijas un smiltsērkšķus. Ideja par smiltsērkšķu un cidoniju audzēšanu radusies, jo pats agrāk ir strādājis saimniecībā, kur audzē smiltsērkšķus. Pieredze jau bija, tāpat bija zeme īpašumā. Atlika tikai darīt. Šogad plānots vēl sastādīt 3 tūkstošus smiltsērkšķu stādu, jāpievada pilienu laistīšana un jāuzpasē kā aug stādi. Pašlaik saimniecība ir pārejas periodā uz bioloģiskās saimniecības statusu. Brauciena noslēgumā vēl devāmies uz z/s Jauntontes, kur saimnieko agronoms Mārtiņš Kalve. Blakus gan atrodas arī vecāku saimniecība, kurā ir piena lopi.  Mārtiņš pats darbojas graudkopībā. Viņš pārliecinoši mums stāstīja par savu nostāju pret celtniecības, kooperēšanās jautājumos, ik pa brīdim pārbaudīja mūsu biedru zināšanas par augšanas regulatoriem un citām lietām.  Uz tādas  profesionāli izzinošas nots noslēdzās šī gada beidzamais pieredzes apmaiņas brauciens.

Pieredzes apmaiņas braucieni ir lielisks veids kā jaunajiem lauksaimniekiem un citiem interesentiem iegūt zināšanas, kontaktus un jaunus iespaidus. Jauno zemnieku klubs aicina ikvienu interesentu arī uz turpmākajiem braucieniem. Lai skaists rudens!