X
Vārdadienas: Ženija, Eiženija

Semināri un kursi

Latvijā un Eiropā piedāvātie semināri un kursi.

Jauno zemnieku kluba pieredzes apmaiņa Kurzemē

Jauno zemnieku kluba pieredzes apmaiņa Kurzemē
2018. gada 7. marts

Aizvadītajā nedēļas nogalē no 2.-3.martam biedrības “Latvijas Jauno zemnieku klubs” biedri devās uz Kurzemi satikt dažādu jomu uzņēmējus un iestādes, iepazītu jaunus saimniekošanas veidus un apmainītos idejām.  Brauciena maršruts veda caur Tukumu uz Dižstendi, Talsiem, Valdemārpili un otrajā dienā turpinājās Grobiņā.

Pirmā pietura pieredzes apmaiņas brauciena ietvaros bija Tukumā, ādās apstrādes uzņēmumā “Andrii Art”. Īpašnieks Andris darbnīcu ir ierīkojis dzīvoklī, pats savām rokām pielāgojot to savām vajadzībām. Dzerot kafiju un mielojoties ar saimnieku sagatavotajiem našķiem klausījāmies Andra stāstu. Kā viņš uzsvēra, svarīgākais ir vispirms izpētīt tirgu un situāciju. Uzņēmums darbojas jau divus gadus, bet vēl divus gadus iepriekš Andris esot iepazinis tirgu, pētījis, meklējis informāciju un analizējis. Uzņēmums ražo jostas no augos miecētas ādas. Sadarbība notiek ar Itālijas ādas miecētavu.  Piedāvājumā ir daudz dažādas jostu sprādzes, dažādas krāsas ādas. Jostas tiek izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma. Uzņēmums sācis iekarot arī plašākas pasaules āres sasniedzot arī tālākus tirgus, piemēram, Kanādu.  Pavisam nesen saņemts arī kvalitātes sertifikāts, kas apliecināts ikkatrs jostas kvalitāti. Darbnīcā notiek arī ādas apstrādes pulciņš bērniem.

Pozitīvi uzlādēti devāmies ceļā uz Argoresursu un ekonomikas institūtu Dižstendē. Mūs tur sagaidīja Oskars un Solveiga. Vispirms iepazināmies ar institūta vēsturi un  darba specifiku kopumā. Institūts vairākkārt savas pastāvēšanas laikā ir mainījis nosaukumu, dibināts 1922.gadā. Pirmos divdesmit gadus (tolaik Stendes selekcijas staciju) vadīja agronoms un praktiskās selekcijas pamatlicējs Latvijā Jānis Lielmanis. Pašlaik Agroresursu un ekonomikas institūts piedāvā graudu un citu augu valsts produktu analīzes,gugsnes agroķīmisko rādītāju analīzes, iespējams iegādāties sertificētu graudaugu sēklu. Pēc informatīvās daļas devāmies apskatīt laboratorijas un iekārtas.  

Dienas noslēgumā mūsu ceļš veda uz Lubezeri, Valdemārpils apkaimē. Tur mūs sagaidīja Dzintars – smaidīgs, atvērts un ļoti komunikabls cilvēks. Dzintars ir SIA “Lubeco” īpašnieks. Online viņus var atrast meklējot latvijaszemenes.lv . Uzņēmums SIA “Lubeco” ražo sulas, sukādes un sīrupus, bet visu pamatā ir zemenes! Mūs iepazīstināja ar uzņēmuma attīstību gadu gaitā. Pēc katra saimniekošanas gada ir radušās jaunas pārdomas un  meklēti uzlabojumi, jauni risinājumi. Piemēram, lai risinātu darbaspēka jautājumu uzņēmums iegādājās speciālu platformu zemeņu lasīšanai.  Degustējām vairāku veidu sukādes: rabarberu, ķirbju, dzērveņu, ābolu, biešu, tumšā šokolādē, piena šokolādē, baltā šokolādē! Tas bija gardi!  Tāpat nogaršojām cidoniju sīrupu, zemeņu un dzērveņu sulas. Dzintars Silgals ir arī kooperatīva “Talsu novada garša” valdes priekšsēdētājs.

Otrā pieredzes apmaiņas brauciena diena tika aizvadīta Grobiņā. No rīta devāmies uz tautā saukto “Martas kiosku”, kur mūs sagaidīja biedrības “Grobiņas spēkavots” vadītāja Dace Lēvalde. Dace mums parādīja filmiņu par biedrību, nogaršojām vietējo mājražotāju sēkliņu maizi un uzzinājām interesantas lietas par vietējiem ražotājiem. Veikaliņā ir nopērkami piena produkti, maize, pārstrādāti dārzeņi, tējas, medus, dažādi saldumi un kūpinātas zivis un gaļas produktus. Iespējams nopirkt arī cita veida izstrādājumus – rotaļlietas, krūzītes, lavandas eļļu.

Nobeigumā viesojāmies SIA “Grobiņas ziedi”. Tur ar uzņēmumu mūs iepazīstināja Kārlis Rudenko. Visapkārt smaržoja pēc hiacintēm, ziedēja prīmulas, acis priecēja griezto tulpju kalni un jauki sildīja saulīte. Kārlis parādīja siltumnīcas, pastāstīja par uzņēmuma vēsturi un tagadējo darbību. Pašlaik lielākais notikums ir gatavošanās starptautiskajai sieviešu dienai, kurai jau ir sagatavotas visdažādāko krāsu tulpes. “Grobiņas ziedos” var iegādāties arī griestos ziedus, ziedus podiņos. Turpat atrodas veikals. Pēc ekskursijas devāmies kopīgi iedzert kafiju un pārrunāt visdažādākos sev interesējošos jautājumus. Kā parasti, šādos braucienus raisās garas, neformālas sarunas par lauksaimniecību, dzīvi Latvijā, atšķirībām novados un visu, kas tajā brīdī ir kopīgs.

Pieredzes apmaiņas braucieni ir Jauno zemnieku kluba tradīcija. Ik gadu vidēji tiek rīkoti trīs šādi braucieni. Pieteikties var jebkurš interesents.  Braucienu laikā neformālā veidā biedriem un citiem interesentiem ir iespēja praktiski apskatīt uzņēmumus, saimniecības un iestādes, iegūt jaunus kontaktus, smelties idejas, apmainīties ar idejām un saturīgi pavadīt kopā brīvo laiku.

Pateicamies Andrim un Dainai no “”Andrii Art”, Solveigai un Oskaram no Agroresursu un ekonomikas institūta, Dzintaram no “Latvijas zemenes”, Dacei no biedrības “Grobiņas spēkavots” un Kārlim no SIA “Grobiņas ziedi”.